Študenti z celého sveta vo 'Viennislave'

Autor: Juraj Tilesch | 5.5.2014 o 10:51 | (upravené 5.5.2014 o 12:32) Karma článku: 4,17 | Prečítané:  257x

Projekt Challenges of Students in a Cosmopolitan Europe - CoSMiCE je dvanásť mesačný projekt zameraný na mapovanie akademických mobilít v Európskom vzdelávacom priestore (EHEA). Projekt je organizovaný Študentskou radou vysokých škôl spolu s rakúskou študentskou úniou (ÖH) a Európskou študentskou úniou (ESU).

Zástupcovia ESU pred prezidentským palácom

Zástupcovia ESU pred prezidentským palácom

CoSMiCE bol zahájený v lete 2013, do marca 2014 prebiehal zber dát a minulý týždeň sa členské rady ESU stretli v Bratislave a vo Viedni. Počas uplynulého týždňa zúčastnené únie prediskutovali projekt a zároveň určili jeho ďalšie smerovanie. Otvorenie projektu sa uskutočnilo v Zrkadlovej sieni Primaciálneho palácu za účasti o.i. pána Štefana Chudobu, štátneho tajomníka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a pána Jozefa Buriána štátneho tajomníka Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

V nasledujúcich dňoch sa dejiskom podujatia stali Vysoká škola manažmentu a ekonómie verejnej správy a Ekonomická univerzita v Bratislave. Počas troch dní bol program bohatý. Počas seminárnych dní boli prezentované prvé výsledky výskumu, ktoré ukazujú aké množstvo mobilít existuje medzi niektorými krajinami (Škandinávia) či dokonca regiónmi (Morava). V panelových diskusiách odprezentovali svoje skúsenosti osobnosti, ktoré akademické mobility absolvovali. Workshopy na rôzne tému zase zapojli do práce všetkých zúčastnených.

Po ukončení seminárnej časti v Bratislave sa účastníci presunuli do Viedne aby pokračovali na valnom zasadnutí ESU. V prvý deň podujatia sa konali voľby nového predsedníctva ESU. Za predsedníčku bola zvolená Elisabeth Gehrke zo Švédska. Nové predsedníctvo je v zložený Fernando Palomares (Španielsko), Erin Nordal (USA/Nórsko), Lea Meister (Švajčiarsko), Karolina Pietkiewicz (Poľsko), Tijana Isoski (Srbsko), Cat O'Driscoll (Írsko), Maksim Milto (Litva), Blazhe Todorovski (Macedónsko) a Tiago Martins (Portugalsko). Všetkým srdečne gratulujem.

 

Následovný program bol do veľkej miery zameraný na Bolonský proces a samotnú implementáciu Bolonského procesu (BP) v krajinách EÚ. Doterajšiu situáciu o Bolonskom procese zhodnotil súčasný predseda ESU Rok Primožič nasledovne: "Každý o Bolonskom procese už počul, ale nikto nevie, kde ho nájsť". S jeho názorom sa dokážem stotožniť na 100%. BP bol na Slovensku bezhlavo zavedený bez akejkoľvek dopadovej štúdie, či reštrukturalizácie študijných programov. Bez potrebných reforiem, BP nikdy nesplní svoj cieľ, ktorý je vytvorenie vyváženého trojstupňového vzdelania na vysokej škole.

 

Predstavenie možnej budúcej spolupráce s ESU

Predstavenie možnej budúcej spolupráce s ESU

 

Foto: Stanislava Karellová, Juraj Tilesch

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?